TAG LINE Eyes & Minds.png

AWARDS & NOMINATIONS 2021

CONGRATULATIONS TO ALL OF THIS YEAR'S

FANTASTIC FILMMAKERS!

1. BEST FEATURE

Strawberry Mansion

Superior

Scales

Marionette Land

Anne at 13,000 Ft.

The Night of the Beast

 

2. BEST SHORT FILM - US

The Dishwasher

La Ruta

Long Ride Home

Waffle

Vial

3. BEST SHORT FILM - INTERNATIONAL

Charon

After Class

Alive

Anna

SAPE

The Third King

4. BEST STUDENT FILM – US 

La Ruta

5 Stars

Kids Don't Ride Bikes Anymore

My Mom Told Me Stories Like This

Sheila


5. BEST STUDENT FILM– INTERNATIONAL

A.D. 2019

The Bare Knuckle Gentleman

Cargo


6. BEST DOCUMENTARY

Philly D.A. 

Dieorama

Marionette Land

The Suck

The Vasectomy Doctor

       

7. BEST LGBTQ SUBJECT 

Of Hearts and Castles

The Harmonists

Lolo

The Suck

Sheila

 

8. BEST HORROR / SCI FI       

Fire on The Mountain

The Axe and the Iron

Cargo

The Dark Strums

Karaoke Night

Stucco

9. BEST GRINDHOUSE

Henrietta and Her Dismal Display of Affection

The Axe and the Iron

Karaoke Night

Tea Time

Unholy 'Mole

10. BEST SUSPENSE / THRILLER

1971

Kill or Be Killed

Stucco

Vial

Waffle

 

11. BEST COMEDY FEATURE

Lake Michigan Monster

First Date

Night Drive

The Night of the Beast

Strawberry Mansion

12. BEST COMEDY SHORT

Human Being

Afsluitdijk

Birthday Cake for Dinner

Kids Don’t Ride Bikes Anymore

Rollerland

13. BEST ANIMATION

E=MC3

Coeur de Plomb

Con Fuerza

He Can't Live Without The Cosmos

Tides Are Changing

14. BEST EXPERIMENTAL

Lessons From My Nightmares

Autumn of the Nations

Boxes

Home Abyss

Morningside

15. BEST DIRECTOR - FEATURE

Scales - Shahad Ameen

Ann at 13,000 Ft. - Kazik Radwanski

The Night of the Beast - Mauricio Leiva-Cock

Strawberry Mansion - Albert Birney & Kentucker Audley

Superior - Erin Vassilopoulos

16. BEST DIRECTOR – INTERNATIONAL SHORT FILM

SAPE - Clémence Marcadier

After Class - Charles Xiuzhi Dong

Alive - Jimmy Olson

Anna - Dekel Berenson

Charon - Yannick Karcher

 

17. BEST DIRECTOR – US SHORT FILM

Waffle - Carlyn Hudson

blackhole. - Holly Pilcavage

The Dishwasher - Nick Hartanto & Sam Roden

Long Ride Home - Dame Pierre

Vial - Sonja O’Hara & Micah Stuart

18. BEST STUDENT DIRECTOR – US

Sheila - Jackson McKeehan

5 Stars - Vernard James

Kids Don’t Ride Bikes Anymore - Ganeesh Genus

La Ruta - Star Victoria

My Mom Told Me Stories Like This - David Dunnington

19. BEST STUDENT DIRECTOR – INTERNATIONAL

Cargo - Abhilash Chandra

AD 2019 - Jan Groblinski   

The Bare Knuckle Gentleman – Nichaud Chaughule                        

20. BEST SCREENPLAY 

Strawberry Mansion – Kentucker Audley & Albert Birney

Ann at 13,000 Ft. - Kazik Radwanski

Night Drive - Meghan Leon

Scales - Shahad Ameen

Superior - Erin Vassilopoulos & Alessandra Mesa

21. BEST ACTOR – SHORT FILM

SAPE –  Florian Colas 

A.D. 2019  - Tomasz Schimscheiner

The Bare Knuckle Gentlemen - Doctor Hayes & Bradford Barnes

Charon  - Tcheky Karyo

The Dishwasher - Kevin Balmore

Of Hearts and Castles - Philemon Chambers

22. BEST ACTRESS – SHORT FILM

After Class - Youfeng Zhang

Alive - Eva Johansson                           

Anna - Svetlana Barandich

Hot Chocolate - Chihiro Smithies

La Ruta - Laura Vallejo

Vial - Sonja O’Hara

23. BEST ACTRESS – FEATURE

Anne at 13,000 Ft. - Deragh Campbell 

First Date - Shelby Duclos

Night Drive - Sophie Dalah

Scales - Basima Hajjar                                     

Strawberry Mansion - Penny Fuller

         
24. BEST ACTOR – FEATURE

Strawberry Mansion - Kentucker Audley                  

First Date - Tyson Brown

Lake Michigan Monster - Ryland Brickson Cole Tews

Night Drive - AJ Bowen

The Night of the Beast - Daniel Reyes & Esteban Galindo

 

25. LOCAL HERO - PENNSYLVANIA FILMMAKER AWARDS

The Dark Strums - Steven Russell

Boxes - Michael Sheridan

Con Fuerza - Andrés Eduardo

The Harmonists - Jimmy Monack

Processing - Tommy Butler

26. PA STUDENT FILMMAKER AWARD

5 Stars - Vernard James

Complicated - Jesse DeRocco

Destiny Flores: A Quilted Story - Ralph Ravix

My Mom Told Me Stories Like This - David Dunnington

The Witching Hour - Graham Burrell

       

27. AUDIENCE AWARD

The Suck - Austin Bunn

28. SPECIAL JURY PRIZE

Marionette Land - Alexander Monelli

_________________________________