LOGO JTIFF 2022 WDates .png
TAG LINE Eyes & Minds.png

AWARDS & NOMINATIONS

 

1. BEST FEATURE

Achorage - Scott Monahan

Down With the King - Diego Ongaro

Hatching - Hanna Bergholm (Finland)

Streetwise (Gaey Wa'r) - Na Jiazuo (China)

When I Consume You - Perry Blackshear

Zalava - Arsalan Amiri (Iran)

 

2. BEST SHORT FILM - US

27 Candles - Naaji Sky Adzimah

Albacore - Nick Everhart

Seeds - Morningstar Angeline & Ajuawak Kapashesit

Telos - Natalie LaValley

Twenty Minute Exotic Getaway - Hollis Sherman-Pepe

3. BEST SHORT FILM - INTERNATIONAL

Synthetic Love - Sarah Heitz de Chabaneix (France) 

Notes - Jimmy Olsson (Sweden)

Seahorse - Natalie Bruijns (Netherlands)

White Eye - Tomer Shushan (Israel)

Your One and Only - Alice Biletska (Ukraine/US)

4. BEST STUDENT FILM – US 

Rendezvous - Benjamin Howard

The Call of Water - Kaya Tone

Mute - Wesley Wang

Tacet - Zachary Simon

Under the Highway - David Patrick Toolan


5. BEST DOCUMENTARY

The Peace Pipeline - Gitz Crazyboy & Tito Ybarra 

First Down - Carrie Stett

The Pratt in the Hat - Susan Hillary

The Real McCoy - Nicholas Jeremy Rinebold

Sylvie of the Sunshine State - Sasha Levinson

       

6. BEST LGBTQ SUBJECT 

Rendezvous – Benjamin Howard

First Down - Carrie Stett

Identibye - Sajjad Shahhatami (Iran)

Siren - Christopher Beaubien (Canada)

7. BEST ANIMATION

Santiago – Andrey Koulev (Bulgaria)

The Big (Deep) Sleep - Johannes DeYoung

Biplane Model Kit - Tine Kluth (UK)

On/Off - Nicolas P. Villarreal (Argentina)

Step into the River - Weija Ma (China)

8. BEST EXPERIMENTAL

Live in Cloud-Cuckoo Land – Vu Minh Nghia & Pham Hoang Minh Thy

Charging the Canopy - Olivia Csiky Trnka & Noé Cauderay (Switzerland)

Legacy - Pamela Falkenberg & Jack Cochran

Mirage - Sil van der Woerd (Netherlands)

Pattern Recognition - Andrew Eaton

 

9. BEST COMEDY

Hometown Boys - Jamie Sutor

Call Now - Cody Hawley

Cuckoo - Jörgen Scholtens (Netherlands)

Let’s Leave the Planet - Chelsea B. Lockie

Star Crossed - Jerry Stevens II

10. BEST HORROR     

When I Consume You – Perry Blackshear

ARIA - Christopher Poole (UK)

The Darkness (La Oscuridad) - Jorge Sistos (Mexico)

Hatching - Hanna Bergholm (Finland)

Stalked - Wesley Mellott 

11. BEST SCI-FI

Twenty Minute Exotic Getaway – Hollis Sherman-Pepe

Artificial Existence - John D. Marshall

Let’s Leave the Planet - Chelsea B. Lockie

Mute – Wesley Wang

Theo – Eduardo Bunster & Belén Abarza (Chile)

12. BEST GRINDHOUSE

The Last Christmas in the Universe – David Muñoz & Adrián (Spain)

Bubblegum - Jeffrey Garcia

Stalked - Wesley Mellott

Star Crossed - Jerry Stevens II

Vamp Nite - Roberto J. Lopez

13. BEST DIRECTOR – NARRATIVE FEATURE

Arsalan Amiri - Zalava (Iran)

Hanna Bergholm - Hatching (Finland)

Perry Blackshear - When I Consume You        

Na Jiazuo - Streetwise [Gaey Wa'r] (China)

Scott Monahan - Anchorage

Diego Ongaro - Down with The King

14. BEST DIRECTOR – INTERNATIONAL SHORT FILM

Alice Biletska - Your One and Only (Ukraine/US)

Sarah Heitz de Chabaneix - Synthetic Love (France)

Ioana Turcan - Empiric (Romania)

Natalie Bruijns - Seahorse (Netherlands)

Tomer Shushan - White Eye­­­ (Israel)

15. BEST DIRECTOR – US SHORT FILM

Naaji Sky Adzimah – 27 Candles

Nick Everhart - Albacore

Kersti Bryan - Egg Party

Natalie LaValley - Telos

Hollis Sherman-Pepe - Twenty Minute Exotic Getaway

16. BEST STUDENT DIRECTOR – US

Benjamin Howard - Rendezvous

Ralph Ravix – Before I Go

Kaya Tone - The Call of Water

Wesley Wang - Mute

David Patrick Toolan - Under the Highway       

           

17. BEST SCREENPLAY 

Perry Blackshear - When I Consume You

Arsalan Amiri, Tahmineh Bahramalian, Ida Panahandeh - Zalava (Iran)

Xabi Molia, Diego Ongaro - Down With the King

Na Jiazuo - Streetwise [Gaey Wa’r] (China)

Ilja Rautsi - Hatching (Finland)

18. BEST ACTRESS – FEATURE

Libby Ewing - When I Consume You

Katy Erin - Millennium Bugs

Viktoria Korotkova - No Looking Back (Russia)

Jamie Neumann - Down With the King

Siiri Solalinna - Hatching (Finland)


19. BEST ACTOR – FEATURE

Freddie Gibbs - Down With the King

Yu Ailei - Streetwise [Gaey Wa’r] (China)     

Evan Dumouchel - When I Consume You

Scott Monahan - Anchorage

Navid Pourfara - Zalava (Iran)

20. BEST ACTRESS – SHORT FILM

Caitlin Gerard - Your One and Only (Ukraine/US)

Naaji Sky Adzimah - 27 Candles

Rifka Lodeizen - Seahorse (Netherlands)

Françoise Miquelis - Synthetic Love (France)

Hollis Sherman-Pepe - Twenty Minute Exotic Getaway

21. BEST ACTOR – SHORT FILM

Philip Oros - Notes (Sweden)

Charles Clément - Synthetic Love (France)

Daniel Gad - White Eye (Israel)

Bosco Hogan - Mirage (Netherlands)

Jake Holley - Rendezvous

22. LOCAL HERO - PENNSYLVANIA FILMMAKER AWARD

Ryan Sellers - Cold No Longer

Gitz Crazyboy & Tito Ybarra - The Peace Pipeline

Frankie Joe Gallagher - Humanity

Amanda Kay Livezey - ​Security Blanket

Michael Sheridan - State of Mind

Victor Stabin - Quotidien Conversations #1 - Vic Takes a Shower

23. PA STUDENT FILMMAKER AWARD

Ralph Andre Ravix - Before I Go

Shamar M. Bins - No Limit: The Uarts Black Experience

Juan Pablo Chavez - Alice Forgiven

Cody Hawley - Call Now

David Patrick Toolan - ​Under the Highway

24. AUDIENCE AWARD

Bubblegum – Jeffrey Garcia

25. YOUNG FILMMAKER AWARD

Wesley Wang – Mute

26. SPIRIT OF JTIFF AWARD

Humanity - Frankie Joe Gallagher

27. SPECIAL JURY AWARD

Millennium Bugs – Alejandro Montoya Marin

___________________________________

2022

CONGRATULATIONS TO ALL OF THIS YEAR'S FANTASTIC FILMMAKERS!